Aktivity školy » Školní družina » Listopad ve školní družině

Školní výlet

hrad Bouzov a Javoříčské jeskyně (61) ZOO Dvůr Králové a Kuks (398) IQ land Liberec (162) Kunětická Hora (28)

Celkem hlasů: 649

historie
regiony
časopis Kvasnice
čtení
tvorba žáků
matematika
žákovská
fotografie
pomůcky pro druháky
pomůcky pro třeťáky
pomůcky pro čtvrťáky
pomůcky pro páťáky
esf

NAVRCHOLU.cz

Rytířské chování - ve středověku se rytíři učili zacházet s mečem, jezdit na koni, bojovat, ale především se pěkně chovat. Říkalo se o nich, že mají "rytířské" chování. Dobré chování a umění správně se chovat potřebujeme i dnes. Dobré a slušné chování nám ve vztazích pomáhá, to platí jak pro děti, tak pro dospělé. Jak na to, aby naše chování bylo také rytířské se podíváme v měsíci listopadu.

BUĎ JAKO ZE ŠKATULKY - když je někdo čistý, voňavý a slušně oblečený, říká se o něm, že je jako ze "škatulky". Rádi se setkáváme s lidmi upravenými, vkusně oblečenými. Jak nás budou vnímat ostatní lidé záleží jen na nás. Je potřeba se o sebe starat každý den. Pravidelné mytí, čištění zubů, čisté nehty a vlasy, výměna prádla je základ hygieny každého z nás.
POŘÁDNÍČCI - kdo je pořádný na sebe, má také rád pořádek a čisto doma nebo ve škole. I když nás zrovna nebaví moc uklízet, měli bychom udržovat pořádek. Každá věc má svoje místo, když ji neuložíme tam, kam patří, nemusíme ji potom najít. Svoje místo mají hračky, knížky, boty, šaty. Odpadky patří do koše, odpad se třídí.
SLUŠNOST NEJSOU ŽÁDNÉ ČÁRY - existuje několik "kouzelných" slovíček, které umíme a používáme. Víme, že když o něco žádáme, musíme poprosit. Za každou laskavost umíme poděkovat. Když někam vejdeme, pozdravíme. Na člověka, kterého zdravíme, se zároveň díváme a připojíme úsměv. Dospělé zdravíme "dobrý den", spoložákům a kamarádům říkáme "ahoj". Děti zdraví jako první, dospělí by jim měli na pozdrav slušně odpovědět.
JÍ SE I OČIMA - i to nejchutnější jídlo by nám nechutnalo, kdyby bylo podáváno na neumytých talířích, na neupraveném stole, se špinavým příborem. A už vůbec by nám nechutnalo, kdybychom jedli s někým, kdo se u stolu neumí chovat.  Před jídlem si vždy musíme umýt ruce. Popřejeme si dobrou chuť. Jíme příborem, ne rukama. Víme, v které ruce se drží lžíce, v které nůž a vidlička. Při jídle nemluvíme, nemlaskáme, nehltáme, neolizujeme nůž. 
TAK, JAKO TY KE MNĚ, TAK JÁ K TOBĚ - není to úplně pravidlo, ale většinou se k nám lidé chovají tak, jak se my chováme k nim. Na světě nejsme sami. Všichni patříme k sobě, proto bychom se měli k sobě chovat hezky a ohleduplně. Svět patří všem. Aby nám na něm bylo dobře, musíme být vnímaví a ohleduplní k ostatním. I my se pozorně díváme kolem sebe. Dáváme si pozor, abychom nikomu neubližovali. Zkrátka a dobře - nebudeme dělat ostatním to, co nechceme, aby oni dělali nám. Pak z nás také budou rytíři a rytířské chování pro nás bude samozřejmostí.

Diskuse pro článek Listopad ve školní družině:

Přidat komentář:

Nick:

Text:

Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?